Bolesť mŕtveho zuba. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
24. nov 2019

Dobrý deň,

pred 2 rokmi mi lekár vyvŕtal kaz na dolnej 6ke. Pri zahryznutí do potravy v určitom mieste zub bolel, tak mi ho opätovne otvoril a prečistil kanáliky. Zub umŕtvil.

Pichavá bolesť neprechádzala, tak mi znova čistil kanáliky a zub nakoniec uzavrel. Bolesti mám do dnešného dňa a to prešli už dva roky.

Z vonkajšej strany sa mi túto jar vytvorila hnisavá hrčka po dentálnej hygiene, tak mi ju lekár narezal. Tam, kde bol predtým hnisavý vačok je už pulzujúca bolesť aj v noci a na dotyk boli miesto okolo zuba v ďasne z vonkajšej strany. Vybrala som 3 antibiotiká a nič nezabralo. V lete mi vŕtal hornú 6ku a zopakoval sa ten istý scenár pichavej bolesti pri zahryznutí do jedla.

Zubár povedal, že kanáliky čistiť v tomto zube nechce. Za celý život som mala len 4 kazy a teraz takéto komplikácie. Zubár mi odmieta zuby vytrhnúť, vraj by ich bola škoda.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

bolesti v oblasti hornej prvej stoličky môžu súvisieť s pretrvávajúcou infekciou v oblasti hrotov koreňov, čo si vie váš zubný lekár overiť zhotovením röntgenového snímku daného zubu.

Ak by sa infekcia potvrdila, mohlo by pomôcť opätovné prečistenie koreňových kanálikov, takzvaná reendodoncia. Hnisavá hrčka na ďasne by pre tento stav nasvedčovala. Môže ísť o fistulu.

Na druhej strane, keďže sa vám hnis objavil po absolvovaní profesionálnej dentálnej hygieny, mohlo by sa jednať aj o ochorenie závesného aparátu daného zubu, za predpodladu, že hnis vyteká spod ďasna a nie chodbičkou v kosti od koreňov - treba to odlíšiť. Bolesť pri jedení môžete pociťovať aj vtedy, ak tvar zhotovenej výplne nesedí s protilahlými zubami a výplň je privysoká.

Pri chronických bolestiach bez jasnej príčiny treba myslieť aj na podráždenie trojklanného nervu. Odporúčam objednať sa na kontrolu k vášmu zubnému lekárovi, aby vás dôkladne vyšetril a podľa zistení aj adekvátne ošetril.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská