Je to normálne, že sa mi zväčšili uzliny a vznikol opuch po čistení zuba?

Zodpovedané
3. jún 2019

Dobrý deň,

od 2.mája ma bolela dolná 6tka. Išla som k zubárovi s tým, že ma bolí konkrétny zub. Otvoril mi ho a vyčistil kanáliky. Zub stále bolel, bola som aj na pohotovosti. Opäť mi ho čistili.

V kuse som bola 10 dní na tabletkách od bolesti, čo to bolo také bolestivé. Ani zubár nerozumel tej bolesti a tak mi konečne spravil RTG. Zistil, že bolesť zuba je vedľa čiže 7-čka. Tak mi ho otvoril a vyčistil aj tam kanáliky.

Bolesť ustúpila, ale je to ešte citlivé na dotyk, vôbec na tom nemôžem žuť. Po čistení 7čky mi to opuchlo. Opuch bol na ďasne zvonka a aj zvnútra. Opuchla mi aj časť pod jazykom a zväčšili sa mi v tej časti uzliny, ktoré ma bolia.

Je to normálne, že sa mi zväčšili uzliny a vznikol opuch po čistení zuba?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že v druhej stoličke už bol plne rozvinutý zápal drene, pričom infekcia prešla cez koreňový systém zuba do oblasti hrotov koreňov zuba.

To sa na röntgene zobrazilo ako prejasnenie (akoby tmavá čiapočka na hrote koreňa). Infekcia sa kosťou šíri do okolia, z čoho môže vzniknúť opuch, fistula (vyústenie chodbičky, ktorou vyteká hnis) aj zväčšenie uzlín v spádovej oblasti.

Čistenie koreňových kanálikov infekciu za hrotom koreňa zuba hneď neodstráni, musí sa pomaly vyliečiť.

Navyše prienik koreňových nástrojov dráždi tkanivo závesného aparátu zuba, čo prispieva k bolesti po zákroku. Kým sa zápal v kosti nevyhojí, zub môže byť bolestivý na skus aj na poklep.

Pokiaľ by pretrvávali silné bolesti, obráťte sa na svojho zubného lekára. Možno bude musieť čistenie koreňových kanálikov ešte zopakovať.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská