Brúsenie zuba na korunku

Zodpovedané
16. feb 2019

Dobrý deň,

mám krivé zuby a strojček, ktorý som mala 2x mi nepomohol. Zubárka mi bude brúsiť predné zuby na korunky. Tam, kde bolo lepidlo sa mi oslabila zubná sklovina. Na jednom prednom zube mám dosť veľký kaz.

Zbrúsi mi zubárka zub, či bude musieť najskôr kaz opraviť?

A ako dlho budem chodiť s tými zubami pokiaľ sa mi nenasadi korunka?

Ďakujem

Dobrý deň,

pred zhotovením protetickej práce vám zubný lekár odstráni na zuboch kazy a ošetrí ich výplňami.

Ak je kaz len povrchový a brúsením sa odstráni celý, nie je potrebné zhotovenie výplne. Pred brúsením na korunky vám zubný lekár spraví odtlačok čeľuste. Ten bude slúžiť na výrobu dočasných koruniek, ktoré vám budú piliere zubov chrániť v čase, kým vám zubný laborant zhotoví finálne celokeramické korunky.

Brúsenie zubov prebieha v lokálnej anestézii, je teda bezbolestné. Ohľadom času dodania finálnych koruniek sa informujte sa u svojho zubného lekára.

Alternatívou výroby koruniek zubným laborantom je prístroj CEREC, ktorým vie zubný lekár zhotoviť finálne korunky "na počkanie" priamo v ambulancií, nie každý zubný lekár však toto drahé zariadenie vlastní.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská