Čo môže spôsobovať opakovanú bolesť 2 týždne po čistení kanálikov a ako ju zmierniť?

Zodpovedané
7. júl 2019

Dobrý deň,

som v 25. týždni tehotenstva. Popíšem svoje problémy.
16.6 som mala nesmierne bolesti zuba, skončila som na pohotovosti, kde mi dali dočasnú výplň na zube 26.

O týždeň na to som bola pri svojom zubárovi, ktorý mi vyvŕtal zub 27 a dal mi dočasnú výplň, po čase plombu. Zub 26, ktorý mi robili na pohotovosti bolel, tak som opäť navštívila môjho zubára, ktorý mi prečistil kanáliky a vravel, že som tam mala hnis. Dal mi tam liečivú vatu, ktorú si v prípade silnej bolesti mám vyškrabať a zub nechať otvorený a mám prísť až 22. 7., nakoľko sú momentálne na dovolenke až do tohoto dátumu.

Kanáliky na 26 mi čistil 21.6., takmer 2 týždne bolo všetko fajn, akurát dnes ma začal ten zub bolieť na dotyk a na záhryz.

Najhoršie na tom je, že k svojmu zubárovi sa dostanem až 22.7. (vtedy budem na začiatku 28 týždňa).

Čo môže spôsobovať túto opakovanú bolesť a ako ju zmierniť? ? Je možné že sa mi tam opäť urobil hnis? Aký môže byť nasledujúci postup môjho lekára?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, je pravdepodobné, že infekcia postúpila cez koreňový systém zuba do oblasti za hrotom koreňa, resp. do priestoru medzi hrotom koreňa a kosťou, prípadne do samotnej kosti.

Bolesť už vtedy nie je silná bodavá a pulzujúca, ale zub sa môže zdať byť povystúpený a bolesť cítite pri zhryze a zatlačení naň. V mieste infekcie v okolí hrotu koreňa sa môže ďalej tvoriť hnis, ktorý sa následne môže prevaliť cez ďasno, laicky povedané sa vytvorí v kosti chodbička a na ďasne hrčka (fistula), z ktorej bude hnis vytekať.

V závislosti od smeru šírenia infekcie sa môže stať aj to, že opuchnete. Odporúčam vám nečakať do návratu vášho zubného lekára z dovolenky, skúste sa objednať k inému poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti. V prípade silnejúcich bolestí postupujte podľa pokynov vášho zubného lekára a dočasnú výplň si zo zubu vyškrabte, čím tlak uvoľníte.

Zubný lekár vám pri ďalšom sedení zub opäť otvorí a bude v čistení a rozširovaní koreňových kanálikoch pokračovať. Kým sa hnis tvorí, koreňové kanáliky vám definitívne neuzavrie.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská