Dvojročná dcéra má na zube fľak žltohnedej farby. Ide o medový zúbok?

Zodpovedané
11. feb 2020

Dobrý večer,

dcérka má 2 roky a na jednom hornom prednom zube má fliačik žltohnedej farby. Pripadá mi to ako medové zúbky.

Sladké nápoje nepije. Pije iba čistú vodu alebo čaj bez cukru. Nad ránom pije asi 200 ml mlieka a na noc má ešte cumeľ.

Zúbky jej umývam 2 x denne, ale nestačí to. Volala som mojej zubárke a tá berie deti až od 3 rokov. A tu v okolí nie je žiadny detský zubár. Bojím sa, že vtedy už bude neskoro. Šíri sa to veľmi rýchlo.

Ako to mám teraz riešiť?

Ako jej pomôžem, aby mala znova zúbky zdravé?

Vedeli by ste mi dať kontakt, alebo odporučiť nejakú kliniku, kde sa venujú aj takýmto malým deťom s takýmto problémom?

Dám za to čokoľvek. Bývame v TN kraji.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ škvrna na sklovine vznikla až teraz a zúbok sa s ňou neprerezal, ide najskôr o odvápnenie skloviny v dôsledku pôsobenia kyslého bakteriálneho povlaku (sliny, zvyšky potravy, baktérie).

Po jedle bakteriálny povlak z tohto miesta odstraňujte silikónovým náprstkom/gázou/detskou kefkou, škvrna sa tak nebude zväčšovať. Mohlo by ešte ísť aj o pigment zachytený na povrchu skloviny, mylne pokladaný za zubný kaz. Niektoré pigmenty na detských zúbkoch veľmi silno držia a nie je dobré skúšať ich doma nasilu odstrániť. Vzhľadom na vek vašej dcérky by som odporúčala používať remineralizačný krém Tooth Mousse (bez obsahu fluoridov), ktorého aktívna zložka pochádza z kravského mlieka a pomáha "lepiť" vápnik a fosfát k zubnej sklovine, čím ju chráni a posilňuje.

Čo sa týka zubného lekára, jediné, čo môžem poradiť, je hľadať ďalej. Obráťte sa na svoju zdravotnú poisťovňu, na ich stránke na internete nájdete zoznam zazmluvnených zubných lekárov vo vašom okrese.

Ďalej sa dá obrátiť na Slovenskú komoru zubných lekárov, v ktorej musí byť registrovaný každý zubný lekár, ktorý na území Slovenska vykonáva prax.

Nemusíte nutne hľadať len špecialistu pedostomatológa, veľa bežných zubných lekárov ošetruje aj deti. Je veľká škoda, že dcérku nezoberie vaša zubná lekárka aspoň na kontrolu, aby zhodnotila, či si jej stav vôbec nejaké ošetrenie vyžaduje (a či by bola vzhľadom na vek schopná spolupráce), je totiž dosť možné, že hnedastú škvrnku stačí nateraz len pozorovať.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská