Existuje aj nejaká iná možnosť ako klasický strojček na krivé zuby?

Zodpovedané
14. mar 2020

Dobrý deň,

mám vysunutý zub len na jednej strane.

Existuje aj nejaká iná možnosť ako klasický strojček?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak myslíte klasickým strojčekom fixný aparát (kedy sa na predné plôšky zubov lepia zámky spojené drôtikom), tak v súčasnosti existujú aj estetickejšie metódy posunu zubov, napríklad neviditeľné dlahy Invisalign. Ich nosenie je pohodlné, lebo sú vyrobené na mieru. Materiál je zdravotnícky termoplast a je takmer nebadateľný pri rozprávaní.

Pacientovi sa na zuby nalepia maličké kúsky materiálu, z akého sú biele výplne a dostane domov sadu priesvitných dláh, ktoré nosí 7 až 14 dní. Potom ich vymení za nové dlahy a v liečbe takto pokračuje. Na rozdiel od fixného aparátu, ktorý je na zuboch napevno nalepený počas celej dĺžky liečby, sú dlahy snímateľné a vyberajú sa z úst pred jedením, pred pitím tmavých farbiacich nápojov a pri čistení zubov, ktoré nie je sťažené drôtmi či zámkami.

Dlahy sú navrhnuté počítačom a preto môžete ešte pred začatím liečby sledovať virtuálne jej priebeh a výsledok. Kontroly u čeľustného ortopéda sú v intervaloch dva mesiace.

Liečba nie je bolestivá, ale pri nasadení novej dlahy pár dní vnímate pocit tlaku. Bez tlaku by sa však zuby neposunuli. Neviditeľné dlahy Invisalign je potrebné nosiť počas celej liečby.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská