Je lepšie vytrhnutie, reendodoncia či resekcia koreňa?

Zodpovedané
25. aug 2019

Dobrý deň,

prosím o Váš názor ohľadom mŕtvej hornej šestky s vyplnenými KK (vľavo na rtg).

Na klinike, ktorú navštevujem mi lekárka povedala, že tento zub bude možno nutné vytrhnúť. Bude však musieť podstúpiť konzultáciu s kolegom. Pri riešení kazu iného zubu o pár dní neskôr však stále nemala odkonzultovaný tento prípad.

Čo by ste v tomto prípade s týmto zubom odporúčali?

Je lepšie vytrhnutie, reendodoncia či resekcia koreňa?

Zub nebolí, ale nad zubom na ďasne, resp. pri kosti je na dotyk citlivá oblasť. Nie vyslovene bolesť.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že ošetrujúca zubná lekárka sa chcela poradiť so špecialistom na endodonciu, ktorý by vám robil reendodonciu (opätovné prečistenie koreňových kanálikov) alebo so stomatochirurgom, ktorý by vám robil resekciu koreňa.

Čo sa týka stavu daného zubu, citlivosť je spôsobená pretrvávajúcou infekciou v oblasti koreňového hrotu.

Infekcia sa po reendodoncií môže časom úplne vyhojiť, pri jej pretrvávaní je potrebné zasiahnuť chirurgicky a hrot koreňa odstrániť.

Pokiaľ nemáte iné ťažkosti (napr. zvýšenú pohyblivosť zubu, alebo pretrvávajúcu tvorbu hnisu, vytekajúcu cez fistulu, alebo pri okraji ďasna), bolo by dobré zub zachovať a neťahať ho von.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská