Je možné nasadiť strojček, keď má dcéra ešte mliečne zuby?

Zodpovedané
10. mar 2019

Dobrý deň,

moja 11 ročná dcéra má ešte pár mliečnych zubov. Pri poslednej návšteve nám zubár povedal, že keďže jej rastú trvalé zuby krivo, mala by už teraz nosiť strojček.

Po konzultácii s iným zubárom som sa dozvedela, že kým má dcérka mliečne zuby, strojček jej nenasadia.

Aký je Váš názor?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak máte podozrenie na odchýlku od normálneho vývoja čeľustí či postavenia zubov, odporúčam navštíviť špecialistu - čeľustného ortopéda.

Ideálne obdobie na zhodnotenie stavu a začatie plánovania liečby je už približne v 7. - 8. roku života dieťaťa, teda v čase, kedy sa začínajú prerezávať trvalé zuby.

Už v tomto veku sa dá odhaliť nesprávny zhryz alebo stesnávanie zubov v dôsledku nedostatku miesta.
Ak sa aj začne s plánovaním liečby v tomto veku, neznamená to, že dieťa hneď dostane fixný kovový strojček. Ten sa dáva zvyčajne v 10.-14. veku života dieťaťa a zámky sa lepia na trvalé zuby. Čeľustný ortopéd vám najlepšie poradí, aká liečba (a teda aj typ zubného strojčeka) je pre vašu dcérku vhodná a čo ňou lekár plánuje dosiahnuť.

Poisťovňa vám na dcérkinu liečbu finančne prispeje do jej 18. roku života.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská