Je v poriadku, keď je zub citlivý aj po dvoch týždňoch?

Zodpovedané
24. júl 2019

Dobrý deň,

pred dvomi týždňami mi moja zubná lekárka opravovala medzizubný kaz 36.

Zub som mala trochu citlivejší. Aj po vpichnutí injekcie som cítila, že mi do neho vŕta. Keď vŕtala hlbšie, tak som nič necítila. Vyššie bol zub citlivý. Kaz vyvŕtala a zavrela. Zub bol veľmi citlivý. Prvé dva dni sa mi na ňom nedalo jesť. Bolesť ustúpila, ale nie úplne. Stále ma akoby vo vnútri pobolieval.

Raz sa mi dokonca stalo, že som zahryzla a niečo sa mi akoby dostalo dnu a hrozne ma rozbolel. Dôkladne som si zuby vyčistila a vypláchla a bolesť ustala. Od vtedy sa mi to nestalo, ale stále ho cítim.

Nebolí tak štandardne bodavo a neznesiteľné. Mám extrémne citlivé zuby. O deň neskôr som si nechala na pohotovosti vytrhnúť zub 47, pretože som mala neznesiteľné bolesti.

Mala som sa v pondelok objednať na čistenie kanálikov, lebo moja zubárka to vraj nerobí. Ale v piatok bol sviatok a trápila som sa už týždeň. Ten zub bol odumretý a už som tam mala aj dosť hnisu. Zubár mi povedal, že dobre, že som ho dala von. Zaujíma ma iba, či by to nemohlo mať spolu nejaký súvis, aj keď je to na opačnej strane.

Som z toho zúfalá. Na preventívne prehliadky chodím pravidelne, všetky kazy si dávam v čo najkratšom čase opravovať. Zuby si umývam kvalitnou pastou aj kefkou a aj tak mám teraz takéto problémy.

Je to v poriadku, keď aj po dvoch týždňoch zub nie je úplne ok?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka zvýšenej citlivosti pri ošetrení "vyššej" (povrchovejšej) časti zubu, občas sa stáva, že vŕtanie v mieste prechodu skloviny do zuboviny je bolestivé, zatiaľ čo v zubovine už táto bolestivosť nie je taká výrazná a to paradoxne aj napriek tomu, že zubná dreň (a nerv v nej) je bližšie.

Tiež sa môže stať, že lokálna anestézia nezaberie tak, ako by sa očakávalo a vŕtanie tak cítite ako bolestivé. Po ukončení ošetrenia sa takmer u každého dostaví takzvaná pooperačná citlivosť, kedy zubná dreň reaguje na priebeh ošetrenia - teplo a otrasy pri vŕtaní a úprave výplne.

Takáto citlivosť môže pretrvávať rôzne dlho, od pár dní až do pár mesiacov. Súvis s druhostrannou druhou stoličkou nie je žiaden, nakoľko tú zásobuje iný nerv.

Môže sa stať, že v rovnakom čase odumierajú 2 rôzne zuby, bez vzájomného súvisu aj bez zjavnej príčiny. Dajte ešte zubu 36 šancu a ak sa nedostavia silné pulzujúce bolesti, skúste vydržať. V prípade zhoršenia súčasného stavu vyhľadajte svojho zubného lekára.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská