Mám vodu v injekčnej striekačke streknúť do diery v zube?

Zodpovedané
24. nov 2019

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu odpoveď na otázku ohľadom liečenia kazu na mliečnom zube.

Napísali ste: "Dierku v zube najlepšie dcérke vyčistíte medzizubnou kefkou, prípadne môžete vyplachovať čistou vodou v injekčnej striekačke so zatupenou (nožničkami odstrihnutou) ihlou".

Tú vodu v injekčnej striekačke streknem do diery v zube?

Dám medzizubnú kefku dnu do diery v zube?

Ako často to treba takto čistiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dierku po odstránenom kaze je potrebné čistiť denne vždy večer, nakoľko sa do nej nazbierajú zvyšky potravy zo všetkých pokrmov dňa. Medzizubnú kefku vložte zľahka do dierky, jemne pootočte a vytiahnite von.

Opakujte, kým sa vám zdá, že sa na štetinkách zachytávajú zvyšky potravy. Ak by ste mali pocit, že hlbšie v zube ešte niečo zostalo, ale sa k tomu neviete medzizubnou kefkou dostať, použite práve spomínanú injekčnú striekačku (akúsi podomácky vyrobenú preplachovú kanylu). Hrot ihly musí byť vždy zatupený, aby ste dcéru ani seba nezranili. Ihlu môžete aj ohnúť, aby ste mali lepší prístup. Nezavádzajte ju hlboko do zubu, vždy len povrchovo.

Zvyšky potravy sa uvoľnia prúdom vody z ihly a vyplavia na povrch.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská