Môže vyvŕtaný amalgám ublížiť dieťatku v brušku, keď som trochu nechtiac prehltla?

Zodpovedané
30. máj 2020

Dobrý deň,

som v 8. týždni tehotenstva a mala som bolesti zuba. Zubárka zhodnotila, že je to kaz pod amalgámovou plombou. Vyvŕtala mi ju a dala dočasnú plombu.

Môže vyvŕtaný amalgám ublížiť dieťaťu, keď som trochu nechtiac prehltla?

Čím by mal byť zub trvalejšie zaplombovaný?

Ďakujem

Dobrý deň,

štúdie potvrdili prechod olova cez placentu a jeho zachytenie v ľudskom plode, avšak existuje veľmi málo dôkazov o tom, že by malo olovo z amalgámových výplní matky nežiaduci vplyv na vývoj plodu alebo pôrodnú hmotnosť, sú to skôr hypotézy.

Olovo z amalgámových výplní sa uvoľňuje tak pri zhotovení výplne, ako aj pri jej odstraňovaní. Ak je pacientka tehotná alebo plánuje otehotnieť, neodporúča sa plánovať zhotovenie amalgámových výplní ani ich výmenu.

Nakoľko ste mali bolesti, bolo správne ošetrenie neodkladať, aby sa váš stav nezhoršil, napríklad sa od postupujúceho kazu nezapálila zubná dreň, prípadne pod zubom nevznikol hnis, čo by mohlo vyžadovať aj liečbu antibiotikami.

Škoda, že vaša zubná lekárka nepoužila pri ošetrení izolačnú blanu kofferdam, ktorou by prístupu vody do ústnej dutiny zamedzila a tým šancu prehltnutia čiastočiek výplne znížila. Ale aby ste boli pokojná - uvoľnenie ortuti z kúska amalgámu je pre krátkosť času v silno kyslom prostredí žalúdka minimálne a prechod do zásaditého prostredia čreva ho zneutralizuje.

Ak by ste výplň alebo jej časť vdýchli, situácia by bola oveľa závažnejšie... ale to sa našťastie nestalo. Predpokladám, že amalgámovú výplň vám zubná lekárka nahradila bielou estetickou výplňou z fotokompozitu.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská