Môžu prehlnuté častice plomby poškodiť vývoj plodu, resp. prejdú cez placentu?

Zodpovedané
11. feb 2020

Dobrý deň,

som v 22. týždni tehotenstva a pod amalgámovou plombou na osmičke dole sa mi vytvoril bolestivý kaz. Aby sa k nemu zubárka dostala, musela som mať mierne zaklonenú hlavu. Počas vŕtania som s vodou z chladenia prehltla aj vyvŕtané čiastočky plomby. Zvyšok som vypľúvala.

Môžu prehltnuté častice plomby poškodiť vývoj plodu, resp. prejdú cez placentu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

štúdie potvrdili prechod olova cez placentu a jeho zachytenie v ľudskom plode, avšak existuje veľmi málo dôkazov o tom, že by malo olovo z amalgámových výplní matky nežiaduci vplyv na vývoj plodu alebo pôrodnú hmotnosť, sú to skôr hypotézy.

Olovo z amalgámových výplní sa uvoľňuje tak pri zhotovení výplne, ako aj pri jej odstraňovaní.

Ak je pacientka tehotná, alebo plánuje otehotnieť, neodporúča sa plánovať zhotovenie amalgámových výplní ani ich výmenu. Nakoľko ste mali bolesti, bolo správne ošetrenie neodkladať, aby sa váš stav nezhoršil, napríklad sa od postupujúceho kazu nezapálila zubná dreň, prípadne pod zubom nevznikol hnis, čo by mohlo vyžadovať aj liečbu antibiotikami.

Škoda len, že vaša zubná lekárka nepoužila pri ošetrení izolačnú blanu kofferdam, ktorou by prístupu vody do ústnej dutiny zamedzila a tým šancu prehltnutia čiastočiek výplne znížila.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská