Môžu byť amalgámové plomby príčinou každodennej bolesti hlavy?

Zodpovedané
15. sep 2019

Dobrý deň,

od detstva mám 9 amalgámových plomb. Teraz mám 34 rokov a už 15 rokov)ma bolí každý deň. Snažím sa pátrať po príčine. Som alergická na nikel.

Môže to mať nejakú súvislosť?

Preplatí mi poisťovňa výmenu plomb?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

amalgámové výplne sa skladajú zo striebra, cínu, medi a ortute.

Štúdie preukázali postupné uvolňovanie minimálneho množstva ortute z amalgámových výplní, pričom sa predpokladalo, že by mohlo ísť o príčinu chronických nešpecifických zdravotných problémov, ako sú chronická únava, bolesť hlavy, či migréna.

Ďalšie štúdie však toto tvrdenie vyvrátili a nepotvrdili spojitosť medzi dlhodobým uvolňovaním ortute v nízkych koncentráciách a týmito subjektívnymi príznakmi. Zubný amalgám však predstavuje ekologickú hrozbu v dôsledku jeho uvoľňovania pri kremácii zosnulých s amalgámovými výplňami.

Momentálne sa už nesmie používať u detí a tehotných či dojčiacich žien. Používanie zubného amalgámu v zubnom lekárstve končí podľa Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ ku dňu 31.12.2030.

Po novom je jeho náhradou (plne hradený zo zdravotného poistenia) skloionomérny cement, z ktorého sa zhotovujú biele výplne matného vzhľadu. Výmena funkčných amalgámových výplní nie je z lekárskeho hľadiska potrebná a poisťovňa vám ju nepreplatí.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská