Musí ísť zub nutne von?

Zodpovedané
19. máj 2020

Dobrý deň,

už asi 2/3 roky mi rastie zub múdrosti. Nebolí ma, avšak do zuboradia sa celý nezmestí. Je odkrytý len trošku, len jeden hrot z neho. Nerobí mi problémy.

Mám pocit ako keby sa mi rast úplne zastavil. Nosím zubný fixačný strojček a moja ortopédka toto nerieši.

Prikladám aj fotku snímku, avšak je to fotka ešte pred strojčekom, kedy som nemala zuby ešte posúvané.

Aký je Váš názor?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Prikladám aj fotku snímku, avšak je to fotka ešte pred strojčekom, kedy som nemala zuby ešte posúvané, tak neviem, či to niečo povie.

Ďakujem za odpoved´. 🙂

Dobrý deň,

na základe priloženej fotografie (hoci už neaktuálnej) súdim, že pokiaľ liečba fixným strojčekom nevytvorila v tejto oblasti posunom stoličiek pre prerezávajúci sa zub múdrosti viac miesta, zub sa vám nikdy plne neprereže, je totiž sčasti prekrytý kosťou ramena sánky.

Rozhodnutie, kedy zákrok na odstránenie zubu múdrosti podstúpite, je na vás, ale bude záležať aj na tom, kedy plánujete ukončiť liečbu fixným strojčekom, počas nosenia strojčeka to nerobte.

Korene zubov múdrosti rastú spravidla do 35. roku. Čiastočne prerezaný zub múdrosti predstavuje miesto, ktoré vám môže časom spôsobovať problémy, buď tým, že si ďasno, ktoré zub prekrýva, podráždite pri žuvaní potravy alebo sa vám čiastočky jedla dostávajú pod neho, pričom na zube sa tvorí bakteriálny povlak, ktorý si nemôžete očistiť, časom môže v jamke či ryhe vzniknúť aj kaz a ten nebude možné ošetriť.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská