Pomôže mi resekcia zuba?

Zodpovedané
21. jan 2020

Dobrý deň,

pred tromi mesiacmi mi zubár vyplnil kanáliky a všetko bolo v poriadku. Po 2 mesiacoch mi začall tlak v hlave zo zuba.Tak mi najprv dal antibiotik, ale nepomohli. Potom to vyvŕtal a dal vložku. Spravil CT a vraj sa mi tam rozpúšťa koreň. Tak mi dal opäť liečivú vložku ,ale stále ma to bolí A to aj pri skuse.

Pomôže mi resekcia?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

váš zubný lekár si sám musí zvážiť, či bolo prvotné ošetrenie koreňových kanálikov daného zubu možné v požadovanej miere a kvalitné. Teda napríklad, či sa vo všetkých koreňoch dostal až po hrot.

Pri komplikovanom koreňovom systéme zuba je dobré absolvovať ošetrenie u špecialistu - endodontistu, ktorý pracuje s dentálnym mikroskopom a špeciálnymi nástrojmi, čím vie dosiahnuť lepší výsledok ako bežný zubný lekár.

Ak ani s pomocou takejto techniky a skúseností nie je z nejakej príčiny možné koreňové kanáliky ošetriť a zaplniť až po hrot, je možné daný zub zachrániť resekciou hrotu infikovaného koreňa.

Resekcia je chirurgický zákrok, pri ktorom sa rozreže sliznica nad zubom, odhalí a odvŕta sa kosť, čím sa sprístupní infikovaný koreňový hrot a spolu s časťou okolitej kosti sa odstráni, na záver sa koreňový kanálik spätne (retrográdne) uzavrie a sliznica zošije.

Pred resekciou je potrebné zub opäť uzavrieť koreňovou výplňou. Resekcia koreňového hrotu je poslednou možnosťou na záchranu daného zuba, ale do značnej miery zub oslabí a môžu pri nej nastať aj iné komplikácie, ako pri akomkoľvek chirurgickom zákroku.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská