Poradíte mi zubára v Bratislave pre 5 ročné ťažko ošetriteľné dieťa?

Zodpovedané
14. apr 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nášho 5 ročného dieťaťa. Skúšali sme ísť na ošetrenie u zubára už viackrát, ale bez úspechu. Ani so sedáciou to nešlo. Pri prvom ošetrení zubov lekárka na neho kričala. Teraz keď spomeniem slovo zubár, tak začne protestovať, že on nikam nejde. Chcela by som sa vyhnúť narkóze. Keď opíšem pri objednávaní k nejakému novému zubárovi túto situáciu, nie sú ochotní vziať ho do starostlivosti.

Ako mám nájsť zubára pre svojho syna?

Poradíte mi zubára v Bratislave, ktorý robí sedáciu a ošetrenie v narkóze?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo vašom prípade určite odporúčam vyhľadať si špecialistu - pedostomatológa (detského zubného lekára), ktorý sa zameriava na liečbu výhradne len detských pacientov.

V prípade nezvládnuteľného strachu, úzkosti a neprimeraných reakcií pri ošetrení, ak je dieťa nevyšetriteľné a neošetriteľné, je prvou možnosťou voľby sedácia pri vedomí alebo premedikácia.

Spôsobov je viac – dieťa možno utlmiť použitím rajského plynu alebo podaním liekov, počas tohto stavu sa zväčša ošetreniu nebráni, je s ním možné komunikovať aj nadviazať akú-takú spoluprácu. Každé dieťa je iné a preto bude aj jeho reakcia rôzna. Po sedácii by si na "zážitky z kresla" nemalo pamätať. Netreba však zabúdať ani na bezbolestnosť ošetrenia, nakoľko sedácia bolesť neodstraňuje. Kvalitné miestne znecitlivenie (lokálna anestézia) neodradí dieťa od ďalšej návštevy zubnej ambulancie a pomáha v budovaní dôvery v zubného lekára.

Pred samotným vpichom ihly možno ďasno a sliznicu znecitlivieť sprejom alebo gélom. Ošetrenie v narkóze by som volila až ako poslednú možnosť pri nutnosti ošetrenia viacerých zubov. Je to väčšia záťaž pre telo dieťaťa, vyžaduje sa interné predoperačné ošetrenie a prítomnosť anesteziológa počas zákroku.

O možnosti ošetrenia v narkóze sa môžete informovať aj na stomatologickej klinike fakultnej nemocnice na Heydukovej.

Žiaľ, nie som oprávnená odporúčať vám konkrétneho zubného lekára.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská