Prečo mám biele škvrny na lícach?

Zodpovedané
24. máj 2020

Dobrý deň,

na stranách líc mám biele škvrny, ktoré sa menia. Takéto biele škvrny mi prešli taktiež aj na jazyk.

Každý doktor mi povedal, že to mám od zubov, že si to hryziem.

Aký je Váš názor?

Prečo sa to mení a prečo to mám aj na jazyku?

Ďakujem

Dobrý deň,

netrúfam si len na základe zaslaných fotografií stanoviť diagnózu. Je potrebný podrobný popis vašich problémov, detailná anamnéza a samozrejme vyšetrenie.

Pokiaľ ste tak ešte neurobili, mali by ste požiadať o názor aj špecialistu - parodontológa, ktorý vás môže ďalej odoslať k stomatochirurgovi.

Okrem zraňovania slizníc prihryzávaním by totiž mohlo ísť aj o leukoplakiu = biela plocha pevne spojená so sliznicou ústnej dutiny (nedá sa zotrieť), ktorá nemôže byť priradená k inej chorobe.

Leukoplakia sa vyskytuje u približne 5% populácie, faktormi jej vzniku môžu byť fajčenie, dlhodobé dráždenie (napr. zubami múdrosti pri ich sklone do líca), alkohol (ale aj silné/pálivé ústne vody), kvasinky, vírusy. Na stanovenie diagnózy je potrebné odobrať vzorku a vyšetriť tkanivo pod mikroskopom. Liečba spočíva v odstránení dráždenia a odstránení povlaku chirurgicky, zmrazením alebo laserom.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská