Syn sa bojí zubárky. Mám mu dať urobiť zuby v celkovej anestéze?

Zodpovedané
23. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 6 ročného chlapca, ktorý má strach zo zubárky. Minulý rok odišla naša pani zubárka do dôchodku a s novou si nesadol.

Mám mu dať urobiť 4 stoličky v celkovej anestéze?

Ako sa zbaví nočného škrípania zubami?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

stomatologické ošetrenie v celkovej anestézii sa vzhľadom na riziká, ktoré so sebou prináša celková anestézia, robí len v konkrétnych prípadoch, a to u absolútne nespolupracujúcich alebo mentálne postihnutých detských pacientov. Celková anestézia predstavuje veľkú záťaž pre telo dieťaťa, vyžaduje si interné predoperačné vyšetrenie, prítomnosť lekára - anesteziológa počas celého zákroku a je to taktiež finančne náročný výkon.

Ak chlapec zvládol ošetrenie u bývalej zubnej lekárky a s novou zubnou lekárkou odmieta spolupracovať, odporúčala by som skôr skúsiť absolvovať ošetrenie u iného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, najlepšie takého, ktorý sa zameriava výhradne na deti, teda pedostomatológa (detského zubného lekára), ktorý má rozsiahle skúsenosti s tým, ako detského pacienta "spracovať", aby sa nechal ošetriť. Ak by však detský zubný lekár konštatoval u chlapca nezvládnuteľný strach, úzkosť alebo neprimerané reakcie brániace ošetreniu, odporučí vám ako prvý krok sedáciu pri vedomí. Ide o utlmenie dieťaťa s použitím rajského plynu alebo podaním liekov, ktoré umožní nadviazať spoluprácu a dieťa si na zákrok nebude následne pamätať. V každom prípade odporúčam, aby ošetrenie mnohopočetných a predpokladám aj hlbokých kazov prebehlo bezbolestne s kvalitným miestnym znecitlivením (lokálna injekčná anestézia), čo neodradí dieťa od ďalšej návštevy zubnej ambulancie a pomáha v budovaní dôvery v zubného lekára.

Čo sa týka škrípania zubami (odborne bruxizmus), najčastejšie k nemu u detí dochádza vo fázach hlbokého spánku a pri strese (hnev, napätie, obavy z novej situácie - škôlka/ škola, narodenie súrodenca, atď.). Príčinou však môže byť aj nesprávny zhryz, teda stav, kedy horné a dolné zuby do seba nezapadajú. Ďalej môže ísť o reakciu na bolesť, napr. pri bolesti ucha alebo prerezávaní zubov. Hyperaktívne deti môžu častejšie trpieť bruxizmom. Vo väčšine prípadov nemá škrípanie zubov následky, niekedy však môže vyvolať bolesti hlavy, spôsobiť obrúsenie alebo lokálne odlúpenie skloviny, zvýšiť citlivosť na studené, spôsobiť bolesti tváre až ochorenie čeľustno-sánkového kĺbu.

Väčšina detí z bruxizmu časom vyrastie, ústup je hlavne po výmene mliečnych zubov za trvalé. Odporúčam sledovať občas dieťa v noci a absolvovať kontroly u zubného lekára (preventívna prehliadka raz za 6 mesiacov). Je dobré dieťa pred spánkom upokojiť hudbou, spoločným čítaním knižky. V prípade vážnejších problémov zubný lekár zhotoví záhryzovú dlahu na nočné nosenie.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská