Ako odstrániť biele fľaky na zuboch 2,5 ročného dieťaťa?

Zodpovedané
14. apr 2019

Dobrý deň,

moja 3,5 ročná dcéra má biele fľaky na predných zuboch i napriek tomu, že jej zuby čistím dvakrát za deň. Zubárka povedala, že to má veľa deti a nedá sa s tým nič robiť.

Fľaky jej vznikli už pred rokom. Všimla som si, že po čase jej väčšina fľakov zmizla. No po viacerých chorobách a liekoch v zime je tých fľakov podstatne viac.

Medzi umývaním zubov a jedlom vždy dodržím pauzu 30 minút. Používame detskú zubnú pastu Elmex.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ biele fľaky vznikli až po prerezaní zúbkov, môže to byť povrchové odvápnenie skloviny, ktoré sa lokálnym pôsobením fluoridov môže meniť, fľaky sa zmenšujú a minerály do skloviny naspäť ukladajú.

Pokiaľ fľaky nemenia farbu na žltú alebo hnedú, nebála by som sa a len zúbky čistila, tak ako to doteraz robíte. Hneď po jedle ešte môžete dať dcérke ústa vypláchnuť čistou vodou.

Čo sa týka Elmex pasty, naučte ju dcérku vypľúvať, prehĺtanie zubnej pasty s fluoridmi u detí môže byť škodlivé. Alternatívou je používanie Tooth Mousse krému u detí, keďže je bez fluoridov.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská