Ako ošetrovať zúbky, ktoré majú biely fliačik?

Zodpovedané
7. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom ošetrovania zúbkov, ktoré sa 14 mesačnej stále v noci dojčenej dcérke už prerezali s bielym fliačikom. Na hornom rezáku tesne pri ďasne a jednej stoličke.

Je dôvodom nejaký chýbajúci vitamín?

Zúbky umývame silikónovým náprstkom aj kefkou. Používame tenkú vrstvu pasty, ktorá je odporúčaná od prerezania prvého zúbka. Nie vždy však chce spolupracovať.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ sa zúbok s bielym fliačikom už prerezal, došlo v mieste fliačiku k poruche tvorby skloviny, a to buď nesprávnemu usporiadaniu priziem skloviny alebo nesprávnemu stupňu mineralizácie (málo alebo veľa minerálov).

Sklovina týchto 2 zúbkov, ktoré spomínate sa nevyvíja v rovnakom čase a keďže ostatné zúbky sú bez fliačikov, vylúčila by som príčiny ako nedostatok vitamínov či ochorenie alebo užívanie liekov počas tehotenstva, nakoľko to by sa prejavilo na viacerých zúbkoch.

Často je príčina ojedinelých fliačikov úplne neznáma. Ak je rozsah malý, vôbec sa tým netrápte, dcérke čistite zúbky po každom kŕmení a nočné dojčenie skúste obmedziť. Biely fliačik sledujte a keby sa jeho veľkosť a farba menila, zoberte dcérku na kontrolu k zubnému lekárovi.

Po prerezaní všetkých mliečnych zúbkov by ste s dcérkou mali chodiť na preventívne prehliadky raz za 6 mesiacov.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská