Ako sa dá vybrať neprerezaný zub 8 ročnému synovi?

Zodpovedané
7. apr 2019

Dobrý večer,

môjmu 8 ročnému synovi sa neprerezal zub 11. Má ho v ďasne a je opačne otočený. Čelustná ortopedička odporučila tento zub vybrať a zubný chirurg mu to chce vyberať v celkovej anestézii.

Je potrebné, aby mal celkovú anestézu?

Je možné mu zub chirurgicky vybrať lokálnou anestézou?

Ďakujem

Dobrý deň,

u vášho syna došlo k retencií prvého pravého rezáka, kedy jeho nesprávna poloha zabránila prerezaniu, hoci zubu inak nič v ceste do ústnej dutiny neprekážalo.

Literatúra udáva, že k podobnému stavu dochádza u približne 20% pacientov, hoci najčastejšie ide o dolné zuby múdrosti a horné očné zuby.

Domnievam sa, že najviac pri rozhodovaní o type anestézie zavážil vek vášho syna a predpoklad stupňa spolupráce pri tomto chirurgickom výkone. Okrem odklopenia sliznice od kosti bude možno chirurg potrebovať odvŕtať časť kosti podnebia, aby retinovaný zub uvoľnil, spravil si priestor na jeho uchytenie a vytiahnutie.

Ak by aj bolo možné danú oblasť znecitlivieť lokálnou anestéziou, môže to byť pre vášho syna extrémne stresujúci a nepríjemný zážitok.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská