Ako sa dajú odstrániť pigmentové škvrny zo zubov?

Zodpovedané
27. nov 2018

Dobrý deň,

našim deťom začali černieť zúbky. Zubárka povedala, že sú to pigmentové škvrny, s ktorými sa nič nedá robiť.

Staršej dcérke ich čistí každý štvrťrok špeciálnou pastou, no vždy sa jej to znovu objaví. Vraj sa jej to môže tvoriť aj na trvalých zúbkoch. Inak má zúbky bez jediného kazu.

Čo môže dcérke pomôcť okrem tohto čistenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

príčinou vzniku pigmentových škvŕn je ukladanie farbiva z jedál alebo nápojov s vyšším obsahom pigmentov, najčastejšie čaju.

Pomôže, ak si dieťa po jedle/pití ešte vypláchne ústa čistou vodou. Pokiaľ sú zuby začiernené bližšie pri ďasne (akýsi čierny golierik okolo krčku zuba), ide o ukladanie farbiva na mieste nedočisteného povlaku, ktorý je ťažko odstrániť mäkkou detskou kefkou.
Neviem, aké staré sú vaše deti, ale ak im ešte zúbky dočisťujete, skúste použiť jednozväzkovú kefku, má malú hlavičku a o niečo tvrdšie štetinky, čím lepšie a detailnejšie odstránite povlaky.

Veľkú úlohu hrá aj zloženie sliny, preto je pravdepodobné, že sa pigmentové škvrny budú vytvárať aj neskôr, na trvalých zuboch. V dospelosti ich bude možné efektívnejšie odstrániť pieskovaním počas profesionálnej dentálnej hygieny.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská