Aký je postup pri mostíku?

Zodpovedané
31. okt 2019

Dobrý deň,

zvažujem mostík.

Aký je postup pri mostíku?

Je potrebné vytrhnúť zub a čo potom:

Ďakujem

Dobrý deň,

škoda, že ste neuviedli, o ktorý zub alebo skupinu zubov ide, takto vám viem napísať iba všeobecné informácie.

Mostíkom sa rieši chýbajúci zub, preto prv, než sa budete rozhodovať, o akú náhradu zubu máte záujem, treba položiť svojmu zubnému lekárovi otázku, či zub naozaj treba ťahať, či sa jeho koreň nedá využiť.

Typy mostíkov sú:
1) Adhezívny (lepený) mostík je fixný mostík s kovovou konštrukciou, ktorý je prilepený k naleptanému povrchu skloviny pilierových zubov, prípadne zapadá do malých drážok, ale nie je potrebné pilierové zuby obrúsiť a okorunkovať.

2) Mostík na sklenených vláknach tiež nahrádza chýbajúci zub bez nutnosti obrúsenia pilierových zubov. Zubný lekár prilepí na pilierové zuby pásik sklenených vláken, ktorý po vytvrdení získa pevnosť kovu, a na ňom vymodeluje zub z fotokompozitu alebo nalepí zub vyrobený v zubnom laboratóriu. Pokiaľ je korunka zubu, ktorý vám zubný lekár plánuje vytiahnuť, zachovaná, po odstránení koreňa a vyplnení dreňovej dutiny by sa tiež dala použiť.

3) Klasický mostík vyžaduje obrúsenie a okorunkovanie pilierových zubov, ktoré s medzerou po chýbajúcom zube susedia. Pred brúsením zhotoví zubný lekár odtlačok pilierových zubov, na základe ktorého zhotoví ochranné korunky na obrúsené piliere. Po brúsení zhotoví zubný lekár odtlačky a záhryz vo vosku, na základe ktorých vyrobí zubný laborant sádrové modely čeľustí a na nich zhotoví mostík. Dodaný mostík zubný lekár odskúša v ústach pacienta a nalepí na piliere.

Zubný lekár vám bude vedieť odporučiť pre vás správne riešenie na základe posúdenia stavu zvyškových zubov a vzťahu oboch čeľustí. Chýbajúci zub je tiež možné nahradiť implantátom, ide však o zložitejšie a finančne náročnejšie riešenie, kedy váš stav musí zhodnotiť stomatochirurg špecializujúci sa na implantáty, dôležitými faktormi pre úspešnú liečbu budú výška kosti a stupeň vašej dentálnej hygieny.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská