Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Aký máte názor na použitie Toxavitu do jednotky po úraze?

Zodpovedané
1. sep 2019

Dobrý deň,

moja trojročná dcérka mala pred dvomi mesiacmi úraz, po ktorom sa jej odlomilo z hornej jednotky. Stále má bolesti a zub nepoužíva pri jedení. Jedlo si hádže dozadu. Nemôžem jej ho ani čistiť, lebo začne hneď plakať. Má na ňom aj povlak.

RTG bol v poriadku. Trvalý zub je tiež v poriadku. Potvrdila to naša lekárka a aj stomatochirurg. Vzhľadom na bolesť naša lekárka navrhla dať do neho Toxavit. Vraj zúbok prestane bolieť a že je ho škoda trhať.

Aký máte na to názor?

Ako budem potom fungovať predný mŕtvy zub?

Ako sa čistia jednotky?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ sa zúbok zlomil natoľko, že je odhalená zubná dreň, čo spôsobuje bolesť na studené, pri jedení aj čistení, odporúčala by som čiastočné odstránenie obnaženej zubnej drene z dreňovej komory zubu, uzatvorenie vchodu do koreňového kanálika špeciálnou hojivou podložkou a uzatvorenie zubu (odborne pulpotómia). Živá zubná dreň pretrvá v koreni zubu.

Vaša zubná lekárka tiež môže odstrániť zubnú dreň a ponechať otvorený mŕtvy zub. Aplikovanie umŕtvujúcej látky uľaví dcére od bolesti, môže však mať nežiaduce účinky v podobe dráždenia tkanív a kosti v okolí zubu a v ojedinelých prípadoch bolo zaznamenané až poškodenie zárodku trvalého zubu.

Preto by som sa tejto látke u tak malého dieťaťa radšej vyhla. Predné zúbky dočistite dcérke jednozväzkovou kefkou s malou hlavičkou.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská