Bolesť po extrakcii osmičky. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
6. júl 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Pred 10. dňami mi bola extrahovaná osmička vľavo dole. Zákrok nebol dlhý, bola kúsok prerezaná. Lieky som nedostala žiadne.

Po 5 dňoch bolesti neustupovali,vrátila som sa teda späť stomatochirurgovi. Miesto po zube mi pozrel,povedal, že na tom mieste sa to zle hojí. Dostala som antibiotiká na 5 dní, nečistilo sa nič.

Antibiotiká som dobrala pred dvoma dňami, bolesť pretrváva stále. Dá sa to vydržať bez analgetík.

Je to normálne po tak dlhej dobe?

Cítim bolesť spodných zubov,sem tam ma pichá v uchu, niekedy cítim aj hornú čeľusť.

Čo by mi mohlo pomôcť?

Mám sa ísť poradiť so svojím zubárom?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

po ťahaní zubu múdrosti v sánke zostáva veľká rana, ktorá sa dlho hojí, najmä ak ide o chirurgický extrakciu, pri ktorej je potrebné narezať ďasno, prípadne odvŕtať aj kus kosti, ktorá zub prekrýva.

Kosť sánky je veľmi pevná, čo tiež prispieva k tomu, že sa dolné zuby múdrosti ťahajú ťažšie ako horné. K úplnému uzavretiu rany dochádza približne po 3 týždňoch od vytiahnutia zubu a samotné hojenie kosti trvá aj viacero mesiacov. Komplikácie po ťahaní dolného zubu múdrosti sú bežné, niekedy dôjde aj k preťaženiu kĺbu kvôli maximálnemu otvoreniu úst na dlhšiu dobu počas zákroku.

Bolesti po vytiahnutí akéhokoľvek zubu by mali trvať približne 4 až 7 dní, ich intenzita má postupne klesať. Antibiotiká sa štandardne hneď nepredpisujú, lieky proti bolesti užívať môžete.

V prípade pretrvávajúcich bolestí odporúčam ísť na kontrolu k vášmu zubnému lekárovi, aby zhodnotil, či hojenie prebieha v norme a vylúčil vznik suchého lôžka.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská