Bolesť po ošetrení hlbokého kazu

Zodpovedané
23. feb 2019

Dobrý deň,

zubár mi ošetril hlboký kaz, no dreň nevidel. Som piaty deň po ošetrení a ja pociťujem bolesť. Niekedy ma to začne bolieť len tak z ničoho nic. Inokedy pri jedeni, keď žujem.

Je to normálne?

Lekár povedal, že ak by prišli šklbavé bolesti, alebo citlivosť na teplé, treba prísť a zub umŕtviť.Teraz som nachladnutá a pijem v kuse teplý čaj a nie je to citlivé, no bolesť cítim.

Koľko dní to môže byť citlivé?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

príčiny bolesti môžu byť viaceré. Pri hlbokom kaze prenikajú baktérie do tesnej blízkosti zubnej drene, čo vyvoláva pocit bolesti a zápal drene. Tak isto vŕtanie (otrasy a teplo) v blízkosti zubnej drene počas ošetrenia ju dráždi. Nikdy nie je isté, ako zubná dreň zareaguje, buď sa upokojí alebo naopak zápal vzplanie, nastúpia silné bolesti a bude potrebné umŕtvenie zuba vybratím nervov z jeho koreňových kanálikov.

Ak sú bolesti len mierne, prípadne je oblasť "rozcitlivená", ide o bežnú reakciu zuba na ošetrenie a treba to prečkať. Dĺžka trvania takéhoto "pobolievania" je veľmi individuálna, od pár dní po pár týždňov.

Ak vám vadí výška výplne (zdá sa vám vysoká) a bolesť pociťujete pri zhryze, objednajte sa k svojmu zubnému lekárovi na zahladenie/zníženie výplne.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská