Čo znamená hrčka na podnebí?

Zodpovedané
29. feb 2020

Dobrý deň,

asi pred mesiacom sa mi spravila hrčka v strede podnebia. Nie je ju vidno a bolí iba pri silnejšom tlaku. Zubná lekárka pohľadom nič nezistila. Podnebie nie je nijako sfarbené a ani červené. Teraz je hrčka menej bolestivá. Niekedy sa zmenší a pri tlaku sa zväčší.

O aký problém ide?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže ísť o podráždenú papillu incisivu, čo je mäkký slizničný hrbolček na tvrdom podnebí hneď za hornými prvými rezákmi, je to miesto výstupu nervu. V tomto mieste sa môže vytvoriť aj jedna z fisurálnych cýst, takzvaná cysta nazopalatinálneho duktu.

Ďalej by mohlo ísť o torus palatinus, čo je kostný výrastok v strede podnebia, väčšinou sa s ním už človek narodí, ale niekedy sa objaví až neskôr počas života. "Hrčka" môže byť aj mukokélou - cystou, ktorá vznikne následkom upchatia vývodu malej slinnej žliazky po zápale, úraze alebo zmnožením vystielky vývodu, pričom sa obsah produkovaný žliazkou hromadí pred prekážkou a žliazka sa roztiahne.

Takáto cysta je nebolestivá a väčšinou sa po pár dňoch až týždňoch sama stratí. Bezbolestný býva aj priebeh rastu skvamózneho papilómu, čo je nerakovinový útvar vírusového pôvodu s nepravidelným tvarom.

Odporúčam nechať sa vašou zubnou lekárkou odoslať k stomatochirurgovi, ktorý vás náležite vyšetrí a v prípade potreby zhotoví röntgenové snímky z viacerých projekcií alebo CT.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská