Dajú sa pečatiť veľmi slabo odvápnené zuby na žuvacích plochách?

Zodpovedané
27. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom pečatenia.

Dajú sa pečatiť veľmi slabo odvápnené zuby na žuvacích plochách?

Ďakujem

Dobrý deň,

pečatenie trvalých zubov sa odporúča do približne 6 mesiacov od prerezania žuvacej plôšky a jej vystavenia prostrediu ústnej dutiny. Baktérie, ktoré sú pôvodcami vzniku zubného kazu, postupne osídlia jamky a ryhy na žuvacej plôške, pričom "zalezú" aj do drobných štrbín, ktoré sa nedajú štetinkami zubnej kefky vyčistiť.

Z tohto dôvodu sa predpokladá, že neskoré pečatenie stráca svoju účinnosť a pod pečatidlom môže vzniknúť kaz, ktorý sa bude šíriť do hĺbky bez toho, aby bol zistiteľný pri preventívnej prehliadke (s výnimkou zhotovenia röntgenovej snímky).

Samotné odvápnenie skloviny by pri pečatení nevadilo, ale teda predpokladám, že k nemu došlo postupom času práve z dôvodu toho, že sa dané zuby už dávnejšie prerezali. Na odvápnenie odporúčam používať fluoridačný gél Elmex gelée alebo remineralizačný krém Tooth Mousse.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská