Je bežná endodoncia počas tehotenstva?

Zodpovedané
18. nov 2019

Dobrý deň,

s manželom som v období plávania druhého dieťatka a chodím k zubárke.

Súkromný zubár mi na RTG zistil, že v mŕtvom zube číslo 35 mám zápal. Zub ma nebolí, iba v ňom občas pichne.

Spomenula som to mojej zubárke a nález potvrdila. Keď ma zub nebolí, tak ho nebude otvárať. Bojím sa, že ak otehotniem, tak budem mať s ním problémy.

Je bežná endodoncia počas tehotenstva?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

počas druhého trimestra je možné robiť bežné stomatologické ošetrenia, teda ošetrenie kazu, endodonciu (čistenie koreňových kanálikov) aj reendodonciu (opätovné čistenie koreňových kanálikov na zube, ktorý už bol v minulosti endodonticky ošetrení, ale infekcia pri koreňových hrotoch pretrváva).

Lokálna anestézia, ak je potrebná, sa volí taká, ktorej účinná látka má vysokú väzbu na plazmatické bielkoviny, a preto najmenej prestupuje placentou k plodu.

Tento typ lokálnej anestézie je povolený počas celého tehotenstva.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská