Je bolesť zuba bežná?

Zodpovedané
23. feb 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. 6.2.2019 som bola u zubára s bolesťou zubu. Otvoril ho, dreň bola vyschnutá. Dal mi dezinfekčnú vložku a objednal na 4.3.2019 na výplň korena. V zube cítim stále bolesť. Raz intenzivnejšiu, raz slabšiu. Nie som opuchnutá a ani nemám teplotu.

V piatok som volala zubárovi a povedal, že ten zub ma bolieť nemôže, že je mŕtvy.

Je bolesť bežná?

Ďakujem za radu

Dobrý deň,

ak v zube už žiadna živá dreň (tkanivo obsahujúce nervy a cievy) nezostala, nemal by vás bolieť.

Môže vás však bolieť okolité tkanivo, a to najmä v oblasti hrotu koreňa, keď na zub zahryznete. Ak zubná dreň odumrie, často sa práve v tejto oblasti vytvorí zápalové ložisko medzi zubom a kosťou zubného lôžka.
To je aj dôvod, prečo vám zubný lekár dá liečivú vložku a neplní koreň hneď v prvom sedení. Taktiež potom, ako vám váš zubný lekár koreňový kanálik prečisťoval (prechádzal tenkými ostrými nástrojmi) je citlivosť/bolesť po ošetrení bežná.

Ak by sa bolesť stupňovala, vyškrabte si zo zuba dočasnú výplň, aby ste tlak uvoľnili a otvorený zub potom do ďalšej návštevy poriadne čistite.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská