Je lepší fixný alebo priesvitný strojček pre 8 ročné dieťa?

Zodpovedané
8. mar 2020

Dobrý deň,

môj 8 ročný syn bol odporučený na čeľustnú ortopédiu, kde mu potvrdili, že nemá správny zhryz. Tým pádom ani nemôže dobre prežúvať jedlo.

Vzhľadom k tomu, že ešte nemá trvalé zúbky, iba 1tky a 6tky, variant priesvitných strojčekov ešte nepripadá do úvahy. Cena cca 2000 eur.

Ako ďalší variant bol uvedený fixný strojček, ktorý má menšiu úspešnosť a následne by mu museli neskôr aplikovať drôtený strojček. Cena by sa napokon ale v inom časovom odstupe vyšplhala na cca 1 300 eur.

Mám dilemu, či ísť do fixného strojčeka. Bola som upozornená na skúsenosť, že dieťa strojček neznieslo a mamička vyhodila 300 eur len tak.

Nebolo mi nič povedané, že by sa niečo preplácalo poisťovňou.

Je lepší fixný alebo priesvitný strojček pre 8 ročné dieťa?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

neviem, či vám v tomto budem vedieť poradiť, pretože nie som špecialista - čeľustný ortopéd. Ceny uvádzam len pre porovnanie, sú so spoluúčasťou zdravotnej poisťovňa do 18 rokov.

Predpokladám, že "priesvitným strojčekom" boli myslené vyberateľné dlahy na nonstop nosenie (s výnimkou jedenia), ktoré sú momentálne najestetickejším riešením ortodontickej liečby.

Na zuby sa vtedy lepia len malé kúsky bielej hmoty (miesta tlaku), zuby sú preto počas celej liečby ľahko čistiteľné. Tento typ strojčeku sa nazýva Invisalign a nie je pravda, že sa používa len na trvalé zuby, existuje aj forma pre deti od 6 do 10 rokov, takzvaný Invisalign First. Cena okolo 2000 eur. Ak by bolo potrebné v liečbe pokračovať, tak pre vek od 11 do 17 rokov existuje Invisalign Teen. Cena okolo 3000 eur.

Druhý typ, ktorý spomínate, je "fixný strojček", akurát z toho, čo píšete, by som ho skôr pokladala za vyberateľný živicovo-drôtený strojček. Cena podľa typu okolo 150 až 300 eur. Kedysi sa tento strojček dával mladším deťom na noc až do veku, kedy vypadli mliečne zuby a vtedy sa na trvalé zuby nalepili zámky s drôtom (čo je skutočný fixný = lepený čeľustný aparát). Vyberateľný strojček predstavuje staršiu metódu ortodontickej liečby, preto môže platiť, že v porovnaní s Invisalignom je menej účinný a liečba je zdĺhavejšia.

Čo sa týka nosenia strojčeka, väčšina detí vyberateľný strojček bez problémov znesie, akurát sa im s ním môže horšie hovoriť, zatiaľ čo dlahy Invisalignu sú tenšie a menej v ústach vadia. V zásade však platí v oboch prípadoch, že rodič má na nosenie dozerať a kontrolovať dieťa.

Po vyberateľnom strojčeku nasleduje spravidla fixný, teda lepené zámky (kovové alebo keramické) a drôtik - tento typ by sa mal nosiť približne rok. Cena okolo 1200 až 2500 eur podľa materiálu a počtu čeľustí. Je vhodný u dieťaťa, ktoré je motivované si zuby správne a dôkladne počas jeho doby pôsobenia čistiť, v opačnom prípade hrozí zadržiavanie bakteriálneho povlaku, odvápňovanie skloviny a zápal ďasien.

Odporúčam zistiť u svojho čeľustného ortopéda, či pracuje so systémom Invisalign First a Teen.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská