Je príčinou bolesti ďasna zub múdrosti?

Zodpovedané
14. nov 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zubu múdrosti. Časť zuba mi stále prekrýva ďasno a pritom je zub už úplne vyrastený.

Ďasno mi neustúpilo. Takto to mám už nejaké 3 či 4 roky. Na pohľad to vyzerá ako keby zub nebol celkom prerezaný.

Minulý týždeň som absolvovala preventívnu prehliadku a všetko v poriadku. Zub je bez kazu. Tento týždeň som pri čistení zubov zrejme poranila ďasno a to ma začalo bolieť. Napuchlo mi to a zub múdrosti je ďasnom skoro úplne prekrytý. Zubár mi odporučil, aby som si zub dala odstrániť.

Je to jediné riešenie?

Na tej strane, kde mám tento zub tak ma často bolí uzla. Bolesť hrdla a ani iné príznaky choroby nepociťujem.

Môže byť príčinou tejto bolesti zub múdrosti?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak vám zub múdrosti rastie v správnom smere a váš zubný lekár súdi, že po úplnom prerezaní bude z neho plnohodnotný zub plniaci svoju funkciu rozomielania potravy, určite by som ho neťahala.

Ďasnový val, ktorý ho sčasti kryje a spôsobuje vám problémy vo forme občasného zápalu, komplikovaného čistenia, či zadržiavania zvyškov potravy, je možné chirurgicky odstrániť, teda odrezať.

Ide o krátky ambulantný zákrok v lokálnej anestézii, ktorým sa po zhojení odhalí celá korunka daného zubu.

Korene zubu múdrosti rastú do približne 35. roku života, preto ak ste ešte nedosiahli tento vek, z času na čas môžete v danej oblasti pociťovať tlak až bolesť.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská