Je vhodnejší pre mňa mostík alebo implantát?

Zodpovedané
25. aug 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom vytrhnutia horného predného zubu. Bola som u zubára a ide mi ho trhať. Už sa nedá zachrániť.

So zubárom som sa zabudla poradiť, že či je vhodnejší implantát alebo mostík. Ostatné zuby mám zdravé, len tento už nevie zachrániť.

Je podľa Vás vhodnejšie riešenie implantát alebo mostík?

Ako dlho budem čakať na zuby?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

keďže sa u vás jedná o predný zub, ideálne by bolo zhotoviť tzv. adhezívny mostík alebo mostík na sklenenom vlákne.

Adhezívny (lepený) mostík je fixný mostík s kovovou konštrukciou, ktorý je prilepený k naleptanému povrchu skloviny pilierových zubov. Prípadne zapadá do malých drážok, ale nie je potrebné pilierové zuby obrúsiť a okorunkovať.

Mostík na sklenených vláknach rovnako nahrádza chýbajúci zub bez nutnosti obrúsenia pilierových zubov. Zubný lekár prilepí na pilierové zuby pásik sklenených vláken, ktorý po vytvrdení získa pevnosť kovu a na ňom vymodeluje zub z fotokompozitu, alebo nalepí zub vyrobený v zubnom laboratóriu.

Pokiaľ je korunka zubu, ktorý vám zubný lekár plánuje vytiahnuť, zachovaná, po odstránení koreňa a vyplnení dreňovej dutiny by sa tiež dala použiť.

Zubný lekár vám bude vedieť odporučiť pre vás správne riešenie aj na základe posúdenia stavu zvyškových zubov a vzťahu oboch čeľustí.

Čo sa týka implantátu, ide o zložitejšie a finančne náročnejšie riešenie. Váš stav musí zhodnotiť stomatochirurg špecializujúci sa na implantáty.

Dôležitými faktormi pre úspešnú liečbu budú výška kosti a stupeň vašej dentálnej hygieny.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská