Má význam strojček na zuby pre dospelých?

Zodpovedané
5. máj 2019

Dobrý deň,

moja zubárka mi dala urobiť RTG osmičiek hore, lebo chce vidieť korene a ako sú usporiadané. Chce ich dať vytrhnúť, lebo nedosahujú žuvaciu plochu a sú zbytočné. Potom by chcela nasadiť strojček.

Ja s tým veľmi nesúhlasím, i keď tie zuby sú zbytočné. Mne však nezavadzajú.

Je možné, že keď sa zadná osmička vytrhne, tak sa tie ostatné posunú a budú rovnejšie usporiadané?

Budem cítiť bolesť pri trhaní osmičky?

Dosť som čítala o strojčekoch pre dospelých. Vraj sú kovové alebo priesvitné.

Prepláca niečo aj poisťovňa?

Je vidieť výsledok?

Vopred ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ťahanie zubov múdrosti sa robí v lokálnej anestézii, je teda bezbolestné. Po odznení znecitlivenia sa samozrejme dostaví citlivosť, ako pri akejkoľvek inej rane na tele.

Počas prvých nocí sa odporúča dať si tabletku od bolesti, počas dňa to väčšinou nie je treba. Pre rýchlejšie hojenie sa majú používať bylinné odvary alebo antibakteriálne ústne vody s obsahom chlorhexidínu.

Zubný lekár vám dá po ťahaní yuba detailné poučenie a ďalšie inštrukcie. Po vytiahnutí zubov múdrosti sa ostatné zuby samé neposunú ani nevyrovnajú, určite sa však uvoľní tlak daných zubov na celý čeľustný oblúk.

O možnostiach posunu zubov zubným strojčekom, ako aj o typoch zubných strojčekov, sa vždy treba poradiť so špecialistom - čeľustným ortopédom. Ten zhodnotí celkový stav vašich zubov, alveolárnej kosti a prihliadne na zdravie ďasien.

Horná veková hranica pre ortodontickú liečbu nie je daná, treba si však uvedomiť, že čím je pacient starší, tým pomalšie posun zubov prebieha.

Treba byť trpezlivý, požadovaný výsledok sa časom dostaví. Poisťovňa vám po dosiahnutí 18. roku života už finančne neprispeje.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská