Mám bolesti čeluste kvôli krivej osmičke?

Zodpovedané
31. máj 2019

Dobrý deň,

boli ma čeľusť a kosť. Ťahá sa to až k uchu. Tŕpne mi tvár a vyskočila mi aj uzlina vo vlasatej časti. Nie je to zatiaľ žiadna silná bolesť, ale je to obťažujúce.

Mám osmičku, ktorá sa už 6 rokov postupne prerezáva a krivo rastie smerom k jazyku. Pred dvomi rokmi som brala antibiotiká pre zápal.

Mám uvedené bolesti kvôli krivej osmičke?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ nemáte silné bolesti na studené či teplé podnety, alebo pulzujúce bolesti v noci (čo sú typické prejavy zápalu zubnej drene), môže byť bolesť, ktorú popisujete, práve od spomínaného zubu múdrosti.

Korene zubov múdrosti rastú do približne 35. roku života, pričom tlak môže za týždeň - dva prestať a opäť sa po nejakej dobe zopakovať. Zuby múdrosti sa často prerezávajú v prerušovaných intervaloch.

Odporúčam objednať sa k vášmu zubnému lekárovi, aby miesto prerezávania daného zubu vyšetril a situáciu zhodnotil.

Ak je zub už čiastočne prerezaný cez ďasno, môže pomôcť prepláchnutie priestoru medzi zubom a ďasnom dezinfekčným roztokom, aby sa v hĺbke nemnožili baktérie.

Ak by sa časom vyskytli silnejšie bolesti, prípadne sťažené otváranie úst alebo vyššie teploty, boli by už potrebné antibiotiká a v prípade hnisu zubný lekár ďasno nareže a zavedie gázový drén.

Na domáce vyplachovanie môžete použiť niektorú z liečivých ústnych vôd s obsahom chlorhexidínu (napr. Curasept ADS 220).

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská