Môže sa pri trhaní zubu v 11. týždni tehotenstva použiť injekcia?

Zodpovedané
7. mar 2020

Dobrý deň,

som v 11. týždni tehotenstva a majú mi trhať zub.

Môže sa pri trhaní zubu v tehotenstve použiť injekcia?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

samozrejme, že vám zubný lekár pri ťahaní zubu podá znecitlivujúcu látku vo forme injekčnej lokálnej anestézie. Používa sa anestetikum s vysokou väzbou na plazmatické bielkoviny, ktoré minimálne prestupuje placentou k plodu.

Tento typ lokálnej anestézie je povolený počas celého tehotenstva. Ak nemáte bolesti, odporúčam počkať s ťahaním zubu do druhého trimestra, kedy možno robiť všetky bežné ošetrenia zubov.

Počas prvého trimestra sa majú riešiť len akútne a bolestivé stavy. Pokiaľ bolesti máte, nečakajte a dajte sa ošetriť čo možno najskôr.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská