Môžem odmietnuť trhanie zdravých zubov?

Zodpovedané
18. dec 2019

Dobrý deň,

mám 19 rokov a chcela by som si dať urobiť strojček. Všetky zuby mám rovné, teda okrem horných jednotiek. Tie sú trošku posunuté dozadu. Vedľa dvojky sú vysunuté vpredu. Osmičky ešte nemám.

Môžem odmietnuť trhanie zdravých zubov?

Dá sa nasadiť strojček aj bez trhania?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

na obe vaše otázky odpovedám áno.

Ale vedzte, že vypracovanie čeľustno-ortopedického plánu liečby je omnoho komplexnejšie a rieši oveľa viac navzájom súvisiacich vecí, ako len rozhodnutie či ťahať alebo neťahať nejaký menej dôležitý (črenový) zub na vytvorenie priestoru pre zaradenie stestnaného frontu.

Objednajte sa na konzultáciu k špecialistovi (čeľustnému ortopédovi), ktorý vám na základe vyšetrenia vašich čeľustných vzťahov pri hryzení a zhodnotenia röntgenových snímok navrhne pre vás vhodný postup liečby.

Ak by sa podľa jeho názoru liečba nezaobišla bez ťahania zdravých zubov, budete si môcť vybrať, či s tým súhlasíte alebo nie.

Je tiež možné, že tento zákrok u vás nebude vôbec treba.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská