Môžem požiadať o záchranu zubov zubára, ku ktorému nepatrím?

Zodpovedané
28. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. V priebehu posledných pár rokov mi môj zubár robil koreňové výplne na dvoch stoličkách a teraz ma oba tieto zuby začali bolieť na záhryz.

Môžem požiadať o záchranu týchto zubov nejakého iného zubára, aj keď k nemu nepatrím?

Potrebujem výmenný lístok od môjho zubára?

Dajú sa takéto zuby ešte zachrániť?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade treba zistiť, čo je príčinou bolesti. Pri bolesti na záhryz najčastejšie výplň zavadzia - je privysoká. Zubný lekár by mal skontrolovať vzťah medzi hornými a dolnými zubami pri zhryze a zistiť, ako zuby do seba navzájom zapadajú.

Problém tak môže vyriešiť len obyčajný zábrus výplní. Ak je zub bolestivý na poklop v dlhej osi, zvyčajne sa jedná o infekciu v oblasti hrotu koreňa. Môže ísť o pretrvávanie/znovu-objavenie sa pôvodnej infekcie, ktorá viedla k umŕtveniu daných zubov. Na základe röntgenovej snímky zubný lekár skontroluje, či sa infekcia v oblasti koreňov zubov (oboch alebo len jedného) nachádza a od ktorého koreňa pochádza.

Ak sa to potvrdí, liečbou je opätovné prečistenie príčinného koreňového kanálika, takzvaná reendodoncia. V neposlednom rade treba vyšetriť, či bolesť nepochádza od ďasna (napríklad prítomnosť parodontálneho vačka).

Čo sa týka vašej otázky ohľadom ošetrenia u iného zubného lekára, nemal by s tým byť problém. Na základe výmenného lístka vás zubný lekár odosiela len k špecialistom (napríklad reendodonciu by vám mohol urobiť endodontista pod dentálnym operačným mikroskopom).

Ak však chcete od svojho zubného lekára odísť a založiť si zdravotnú kartu/dokumentáciu inde, je potrebné o tom informovať tak súčasného zubného lekára, ako aj nového zubného lekára. Súčasný vám dá výpis z dokumentácie a nový vám spraví komplexné vstupné vyšetrenie a zaradí si vám medzi svojich pacientov.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská