Môžem si vyplachovať ústa riedeným peroxidom vodíka?

Zodpovedané
30. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť.

Môžem si vyplachovať ústa riedeným peroxidom vodíka?

Ak áno, tak ako často?

Ďakujem

Dobrý deň,

v lekárni bežne kúpite peroxid vodíka 3%, ktorý je určený okrem iného aj na výplach ústnej dutiny pri zápaloch mäkkých tkanív - ďasien a slizníc - teda pri takzvaných gingivitídach a stomatitídach, pričom sa odporúča riedenie použitého množstva roztoku rovnakým objemom vody (1:1).

Roztok možno použiť viackrát denne, v ústach by mal zostať len pár sekúnd, potom ho treba všetok vypľuť a ústa vypláchnuť čistou vodou. Nesmie sa prehĺtať.

Výrobca uvádza, že dlhodobé opakované používanie roztoku na ústne výplachy alebo ako kloktadlo môže vyvolať podráždenie lícnej sliznice alebo vznik „chlpatého jazyka“, v takom prípade treba ukončiť používanie lieku a príznaky vymiznú.

Ak zápalmi mäkkých tkanív v ústnej dutine netrpíte, neodporúčam peroxid vodíka používať. Na trhu sú iné liečivé ústne vody, najmä tie s obsahom chlórhexidínu, koncentrácia liečiva sa zvolí podľa vašich problémov a potrieb.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská