Vŕtanie zuba a amalgámová plomba v 11 týždni

nicearty
16. feb 2012

Ahojte,
som v 11tt a asi týždeň sa mi stupňovali bolesti zubov. Zdrojom bolesti bol jeden konkrétny zub. Mala som ho zablombovaný amalgámovou plombou. Zubár mi ju rozvŕtal a problém bol nerv v zube. Ide mi však o to, že v tehotenstve by sa nemala meniť amalgámová plomba, nemalo by sa do nej ani vŕtať, pretože aj v mojom prípade som mala plné ústa amalgánu a jeho súčasťou je aj ortuť. Bojím sa, aby sa nejaká čiastočka z plomby spolu so slinami nedostala k plodu a nepoškodila ho. Čo je ale dosť pravdepodobné, že niečo som aj prehĺtla.

Našla som aj toto:
Prestup ortuti placentou, ovplyvnenie prenatálneho vývoja jedinca, ale i množstvo ortuti v materskom mlieku závisia od typu chemickej zlúčeniny, od spôsobu užitia, množstva, dĺžky a časového priebehu expozície, ale aj od množstva a spôsobu miešania. Prestup ortuti cez túto bariéru alebo cez mliečnu žľazu do mlieka môže byť obmedzený selénom. Pri zvýšenej expozícii matiek ortuťou dochádza i napriek relatívne nízkej koncentrácii v mlieku k zvýšenej akumulácii ortuti v krvi dojčiat. Metylortuť prechádza cez placentu a hematoencefalickú bariéru veľmi ľahko. Jednotlivé zlúčeniny ortuti sa značne líšia spôsobom a množstvom vstrebávania. Z dôvodu zabránenia expozície plodu ortuťou sa neodporúča ošetrenie chrupu amalgámovou výplňou v priebehu tehotenstva a z podobných dôvodov i v priebehu laktácie. Neodporúčajú sa v tomto období ani výmeny funkčných amalgámových výplní za výplne nekovové. Konzultácia celkového zdravotného stavu tehotných žien a dojčiacich matiek s gynekológom s ohľadom na odloženie záťaže organizmu ortuťou pri stomatologickom ošetrení by sa mala stať celkom rutinnou pri tímovej starostlivosti o matku a dieťa.

Zaujímalo by ma, či má niektorá z Vás skúsenosti s niečím podobným v tehotenstve v 1.trimestri. Či bábätka boli zdravé alebo či sa vyskytli nejaké chyby plodu. Hrozne sa bojím,aby bolo maličké v poriadku. Hlavne preto, že je ešte maličké a rýchlo sa vyvíja. Ďakujem

moon1979
27. sep 2012

@nicearty
ako si to potom vyriešila? lebo ja citim, že mám problém s jedným zubom, som v 14tt a teda obávam sa akéhokolvek zákroku zubného počas tehotenstva ... ved ani darovať krv nemôže ísť človek po návšteve zubára 😖

anjelicek26
27. sep 2012

@moon1979 - krv nemozes darovat, lebo hormony v krvi by kazdu netehulku uplne rozhodili 😀 A co sa tyka zubu, urcite vrtat, horsie zlo v tehu je ako oliznut amalganovu blombu - dostat ukazkovy zapal a hnis pri koreni, kde treba antibiotikove injekcie, ver mi. Takze sup sup k zubarovi.

moon1979
27. sep 2012

@anjelicek26
to je jasné, že v tehotenstve krv darovať nemôžeš, ale ja som narážala na to (kedže som darca krvi 🙂 že po návšteve zubára nemôžeš darovať krv 🙂 to je rozdiel

nicearty
autor
1. okt 2012

@moon1979 ahoj ja som si nevsimla, ze mi tu niekto pise 🙂 no ja som teda mala dost problem akurat v tehotenstve so zubami..ako na truc..mne musel zubar vrtat zub, bola to strasna bolest, lebo mi nemohol pichnut nic na znecitlivenie..takze som si to pekne vytrpela, a mne dal amalganovu blombu prec a dal tam vlozku..lenze mne nikto neporadil, ci to je riziko alebo nie..ale co som citala pocas tehotenstva by sa nic s amalganom robit nemalo..ale zubar ti nepovie, ze je to riziko,lebo by ti nemohol zauctovat pracu 🙂 to by musel byt ferovy, nechcem teda nikomu krivdit a mozno niekto si povie, ze zbytocne prehanam, ale vieme dobre, ze zubarina je dobry biznis 😉 ale ked mas bolesti radsej chod..ale pri vsetkom sa pytaj, co ti ide robit a aky to ma vplyv na babatko, ked budes mat pocit, ze nieco nechces, tak mu to povedz..v tomto stadiu by ti nemal pichat anesteziu a zvysok, podla toho, co ti bude robit..a darovat krv v tehotenstve urcite nie..na take by som ani nepomyslela..ale sak to si aj ty pisala.. 🙂

moon1979
1. okt 2012

@nicearty to darovanie krvi som nemyslela na tehotenstvo, to je jasné, že sa nemôže darovať krv počas tehotenstva, ani počas dojčenia, ale myslela som to v súvislosti, že krátko po návšteve zubára nesmieš darovať krv ... ktovie asi prečo ... preto som sa zamýšlala nad rizikami zákrokov u zubára, ked ani len darovať krv nemôžeš po zubárovi ... no nič, bolesti nemám, len ho mám občas citlivý na určité podnety, nie vždy, ale evidentne sa tam niečo deje ...

janage
1. okt 2012

Ahoj budˇúplne v pohode. Ja som v prvom trimestri bola na preventívke a tam mi objavila malú špinku - z nej bol kazík a keď začala vŕtať tak zistila, že vo vnútri diera jak hrom - bola to stolička odmietla mi tam dať bielu plombu dala amalgán akurát sa spýtala či prídem ešte raz - predstava, že odídem len s vložkou, ktorá hocikedy vypadne a ešte aj bolieť bude - dala som si urobiť hneď. Potom som počítala a tiež som sa vystresovala, ale buď v pohode dnešný amalgán nemá toľko ortuti ako mali plomby predtým. Dcéra je zdravá a má akurát rok 🙂) Veď niekedy sa dávali len amalgánové plomby a deti sa rodili v pohode takže kľud všetko bude ok 😀

drzubok
1. okt 2012

@janage dnešný amalgam ma to isté množstvo ortute ako ten starý. Neexistuje indikácia len na amalgam. existuju okrem kompozitných výplní, inlayí, aj skloionoméry- určitá alternatíva amalgámu - fuji IX atd.....
@moon1979 u zubára je stále riziko že -niečo pacient - schytá - HIV, hepB, hepC, sifilis.. atd.a existuje niečo ako serologické okno, ked pacient je infekčný ale protilátky nema--- teda nedá sa zistit že je pozitívny.

moon1979
1. okt 2012

@drzubok no tak teraz si ma fakt povzbudil 😀

janage
1. okt 2012

@drzubok tak potom mi ale vôbec nie je jasné ak je to také nevhodné ako je možné, že zubári-mne dokonca zubárka teda žena tú plombu dala aj keď vedela, že som tehotná? to, že by sa takáto plomba nemala dávať som sa dočítala až doma ☹ A dovtedy som jej bezvýhrad dôverovala
@moon1979 no tak či tak moja malá je zdravá resp. problémy, čo sme mali súvisia s inými vecami a ako som povedala, generácie našich mám o bielych plombách ani nechyrovali....
A tiež podľa mňa treba zvážiť čo urobí viac škody či zápal, ktorý môže vzniknúť alebo jeho liečba a napr. koncom 2.trimestra som s iným zubom mala také bolesti, že som myslela, že prídem o rozum a musel sa vŕtať a mne už bolo všetko jedno- už sa ani nepamätám aká tam bola pôvodne plomba a to som poctivo chodila na všetky preventívky...
Občas mám pocit, že už toho toľko naštudujeme na tom nete, že sa potom celé tehotenstvo stresujeme 😝

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre