Musíme ísť k zubárke, keď sa dcére zlomil mliečny zub?

Zodpovedané
29. aug 2019

Dobrý deň,

mojej 6 ročnej dcére sa zlomil mliečny zub. Zostal jej tam spodok zuba, ktorý je na ďasne. Jedná sa o dolnú jednotku.

Musíme ísť k zubárke?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pri úraze mliečnych zubov môže dôjsť k posunu, vpáčeniu, zlomeniu, alebo úplnému vypadnutiu mliečneho zubu.

Nakoľko je alveolárna kosť v detstve mäkšia, častejšie sa stáva, že pri úraze mliečny zúbok úplne vypadne.

Ak sa dcére predný spodný zub zlomil a časť koreňa zostala v kostnom lôžku, bolo by rozumné do toho už nijak nezasahovať, aby sa neriskovalo poškodenie zárodku trvalého zubu.

Až sa bude trvalý zub prerezávať, zvyšok mliečneho zúbku resorbuje (rozpustí), alebo vytlačí von.

Malo by sa tak udiať už čoskoro, pretože trvalé spodné prvé rezáky sa prerezávajú približne v 7. roku života.

Kontrolu u zubnej lekárky odporúčam.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská