Nechcem si dať vytrhnúť zuby. Aké sú iné možnosti ošetrenia?

Zodpovedané
6. dec 2018

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom môjho problému. Zuby mám v katastrofálnom stave. Na prehliadke som bola pred cca 5 rokmi, kde mi museli vytrhnúť zub, ktorý mi zle vyrastal a vytláčal ostatné zuby. Samozrejme, že to nešlo bez problémov.

Momentálne mám dva zuby, ktoré treba vytrhnúť. Zostali mi tam len kúsky zubu. Problém je, že ja si to už nechcem dať trhať. Zle znášam injekcie aj trhanie.

Aké sú ostatné možnosti ošetrenia zubov? Môj zubár odišiel do dôchodku a jeho ordinácia skončila. Bola som dvakrát v centre a mám zle skúsenosti. Nikto iný ma však nechce zobrať. Čo môžem robiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

Odporúčam vyhľadať si nového zubného lekára, ktorému sa zveríte do rúk a založiť si u neho kartu. Budete s ním komplexne riešiť stav vašich zubov a dutiny ústnej, plánovať jednotlivé kroky liečby, chodiť na preventívne prehliadky a v prípade akútneho stavu u neho dostanete urgentne termín na ošetrenie. Len takto viete predísť ďalším komplikáciám.

Zubný lekár posúdi, ktoré zuby sú v naozaj zlom stave, nedajú sa ošetriť, ich korene nie sú využiteľné a treba ich vytiahnuť. Problém anestézy treba tiež riešiť so zubným lekárom a odlíšiť, či máte alergiu na anestetikum, ochorenie, pri ktorom musíte používať anestézu s opatrnosťou alebo len "nemáte rada ihly".

Predpokladám, že väčšinu ošetrení, ktoré budú u vás potrebné (ošetrenie hlbokých kazov, čistenie koreňových kanálikov a ťahanie zubov), budete absolvovať v lokálnej anestéze. Pichnutie možno zmierniť postrekom ďasna znecitlivujúcou látkou a následne sa pod tlakom pichne tenkou ihlou malé množstvo anestetika do medzizubného priestoru, čím okamžite stŕpne daný zub a tkanivá okolo neho. V prípade strachu je možné absolvovať ošetrenie pod sedatívami (upokojujúce lieky).

Poraďte sa so svojím zubným lekárom o vašich očakávaniach a finančných možnostiach, bude to kľúčové pre plánovanie liečby.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská