Platí sa za amalgámovú výplň?

Zodpovedané
19. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Čítala som, že po novom sa neplatí za amalgámovú náhradu - skloionomérny cement, z ktorého sa zhotovujú biele výplne matného vzhľadu. U môjho zubára sa však platí.

Je to plne preplácané pre dôchodcov, mamičky na materskej a aj pre zamestnancov?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

medzi zdravotné výkony plne uhrádzané na základe verejného zdravotného poistenia patrí aj ošetrenie zubného kazu a plastická výplň zuba bez ohľadu na jej typ, v celom rozsahu chrupu, z ručne miešaného skloionomerného cementu.

Na základe verejného zdravotného poistenia sa plne uhrádzajú len štandardné dentálne materiály. Ak sa dohodnete na poskytnutí stomatologického výkonu z iného ako štandardného materiálu, poisťovňa sa na jeho úhrade podieľa len čiastočne, teda rozdiel si doplácate sama.

Je možné, že váš zubný lekár používa kapsulový skloionomerný cement, ktorý je drahší ako ručne miešaná forma. Overte si tiež u svojho zubného lekára, či má zmluvu s vašou zdravotnou poisťovňou.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská