Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Pomale posuvanie zubov

Zodpovedané
31. dec 2018

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám 33 rokov a keramické zámky. Na hornej čeľusti mi vytrhli obe štvorky, aby zuby mali miesto sa posúvať. Upravuje sa aj mierny predkus. Lekár povedal, že do troch rokov sa zuby posunú a medzery zmiznú.

Prešlo už viac ako 6 mesiacov a zuby sa takmer nepohli. Podľa zubára sa zuby posúvajú veľmi pomaly. Začínam byť zúfalá. Predpoklad bol, že do dvoch rokov pôjde strojček dole. 2 roky práve prešli a stále je koniec v nedohľadne. Zuby držia zrejme veľmi pevne.

Bojím sa, že keď ich takto nasilu rozhýbeme, časom sa aj tak vrátia späť. Predné horné jednotky začínajú mať nepekný sklon smerom dovnútra. Bude sa to ešte v priebehu nosenia dať lekárom korigovať?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

Dobrý deň,

priznám sa, že som trochu zmätená z časov, ktoré uvádzate. Ak čeľustný ortopéd stanovil plán liečby na 3 roky, nemožno predpokladať, že „pôjde strojček dole“ po 2 rokoch. Posun zubov do medzery po vytiahnutom črenovom zube je náročný proces, ktorý vyžaduje komplikovanú remodeláciu alveolárneho hrebeňa čeľuste. Predstavte si to tak, že každý zub je vložený vo svojom vlastnom kostnom lôžku, teda pri posune musí kosť na jednej strane miznúť a na druhej strane dorastať. To je zdĺhavý a do veľkej miery individuálny proces. Odporúčam sa obrniť trpezlivosťou a pravidelne chodiť na kontroly. Váš lekár bude iste liečbu prispôsobovať vašim individuálnym potrebám na základe doterajšieho priebehu a už dosiahnutých výsledkov. Drobné korekcie sa riešia až na záver liečby. Čo sa týka „vrátenia sa“ zubov do pôvodného miesta, áno, treba rátať s miernym posunom po sňatí zubného strojčeka, kostné lôžko sa už nebude meniť, ale závesný aparát zuba (vlákna, čo držia zub v kostnom lôžku) ešte môže zub posúvať/stáčať. Odporúčam pred sňatím plánovať s vaším čeľustným ortopédom spôsob, ako tvar zuboradia udržať do budúcna – môže vám odporučiť podlepenie zubov alebo nočnú vyberateľnú dlahu.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská