Pomôžu deťom tabletky OralZYM na čierny povlak na zuboch?

Zodpovedané
26. máj 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom čierneho povlaku na zúbkoch, ktorý sa opakovane objavuje u mojej štvorročnej a šestročnej dcéry. Zubárka im to už dvakrát odstraňovala a majú ho opäť.

Mohli by im pomôcť tabletky OralZYM?

Ďakujem

Dobrý deň,

tablety OralZYM sú výživovým doplnkom pre podporu zdravia dutiny ústnej, obsahujú enzým amylázu, vitamín C, živé bakteriálne kultúry, laktoferín a sladidlo xylitol.

Obávam sa, že na tvorbu čierneho povlaku u vašich dcér nebudú mať žiaden vplyv. Príčinou vzniku farebných škvŕn na zuboch je ukladanie pigmentov z jedál alebo nápojov (najčastejšie čaju), pri čiernom povlaku môže ísť aj o doplnky železa.

Pomôže, ak si dieťa po jedle/pití ešte vypláchne ústa čistou vodou. Pokiaľ sú zuby začiernené bližšie pri ďasne (akýsi čierny golierik okolo krčku zuba), ide o ukladanie farbiva na mieste nedočisteného povlaku, ktorý je ťažko odstrániť mäkkou detskou kefkou.

Na dočisťovanie treba použiť jednozväzkovú kefku, ktorá má malú hlavičku a o niečo tvrdšie štetinky, čím lepšie a detailnejšie odstránite povlak.

Odporúčam objednať dcéry na profesionálnu dentálnu hygienu, kde dentálna hygienička odstráni zafarbenie ultrazvukom a špeciálnou čistiacou/leštiacou pastou.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská