Prečo dentálna hygiena nezahŕňa aj odstránenie bielych škvŕn zo zubov?

Zodpovedané
24. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dentálnej hygieny.

Prečo dentálna hygiena nezahŕňa aj odstránenie bielych škvŕn zo zubov?

Je to časovo náročnejšie, drahšie alebo je to individuálna potreba jednotlivcov?

Pred rokom som bola na dentálnej hygiene a o 2 týždne na to som mala preventívnu prehliadku u svojho zubára. Ten mi povedal, že by som mala ísť na dentálnu hygienu.

Myslíte si, že každý zubár to robí takýmto spôsobom, že okrem preventívky odporúča vo všeobecnosti aj extra služby?

Mohla byť tá dentálna hygiena nekvalitná, keď mi ju odporúča môj zubár znova?

Mohli sa mi zuby zhoršiť počas 2 týždňov tak radikálne, že môj zubár mi to v ''dobrom'' odporúča?

Ďakujem

Dobrý deň,

náplňou profesionálnej dentálnej hygieny je odstránenie tvrdých a mäkkých bakteriálnych povlakov z povrchu koruniek a krčkov zubov, prípadne aj z povrchu obnažených zubných koreňov. Nad úrovňou ďasna sa povlaky odstraňujú ultrazvukovou koncovkou, pod úrovňou ďasna ďalej rôznymi ručnými škrabkami.

Zuby sa na záver preleštia špeciálnou abrazívnou (hrubozrnnou) leštiacou pastou alebo pieskovačom, ktorý bezpečne odstráni aj nalepené pigmenty z jedál, nápojov či tabaku.

Biele škvrny v sklovine nemožno počas týchto procedúr odstrániť, nakoľko sa nejedná o povlak na povrchu skloviny, ale o zmenu usporiadania sklovinných kryštálov priamo vo vnútri v sklovine. Pokiaľ ide o bielu škvrnu, ktorá vznikla silným odvápnením skloviny, teda stratou minerálnych látok, je potrebná pravidelná remineralizácia postihnutého miesta - v zubnej ambulancií fluoridačnými lakmi (varnishmi) a doma pravidelným potieraním gélmi a krémami (napr. Elmex gelée alebo GC Tooth Mousse).

Pokiaľ ide o bielu škvrnu, s ktorou sa daný zub už prerezal, je to porucha usporiadania kryštálov a tu sa treba poradiť so zubným lekárom o možnosti jej "zaretušovania", napr. pomocou bielenia alebo prekrytia bielou výplňou.

Čo sa týka častosti potreby profesionálnej dentálnej hygieny, záleží od rýchlosti ukladania povlakov (najmä zubného kameňa) v miestach ich zvýšenej tvorby, čo ovplyvňuje zloženie sliny, a tiež od toho, či napríklad fajčíte alebo pijete veľa kávy, kedy sa pigmenty môžu na zuboch uchytiť prakticky hneď. Vo väčšine prípadov však ide o estetický problém, nie o zdravotný.

V zásade platí, že pokiaľ netrpíte ochorením ďasien, profesionálnu dentálnu hygienu vám stačí absolvovať 1-2x do roka.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská