Prečo mám nepríjemný zápach z ďasna?

Zodpovedané
8. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Ľavú hornú dvojku som mala mŕtvy zub a z estetického hľadiska mi vadilo sfarbenie.

Pred dvomi rokmi som sa rozhodla pre keramickú korunku. Obrúsený zub sa mi však ešte pred založením korunky zlomil, tak mi zubárka dala kovový čáp. Na ten mi bola následne pripevnená korunka.

Asi dva - tri týždne dozadu som začala pociťovať zvláštny zápach z úst. Nie stále, len občas. Reálne som to cítila v ústach. Umyla som si zuby, vypláchla si dutinu ústnou vodou, medzizubné priestory som si vyčistila niťou.

Po prečítaní pár článkov som si vyskúšala prejsť po ďasne prstom a pôvod zápachu som objavila práve pod týmto zubom. Nič ma nebolí, nevidím žiadny vačok, iba takú malú bodku ako keby po vpichu.

U zubára som bola koncom januára, ale bez anestézie. Opravovali mi vedľajší zub - trojku. Dávali mi tak ako keby niťku pod ďasno, ktorá ako keby zapáchala. Asi bola niečim napustená.

Čo môže byť príčinou zápachu

Ústnu hygienu dodržiavam, povrchový zápal nepozorujem.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

malá "bodka akoby po vpichu" nemusí nijak súvisieť s mŕtvym okorunkovaným zubom, môže ísť napríklad o malú slinnú žliazku.

Ak ako tvrdíte zápach pochádza z miesta spomínanej mŕtvej dvojky, hľadala by som pôvod pri ďasne okolo krčka zuba, teda v mieste ukončenia korunka (môže korunka odstávať a v mieste schodíka sa hromadí bakteriálny povlak) a tiež v žliabku medzi zubom a ďasnom, kde sa môže vytvárať parodontálny vačok, čo je lokálne odpojenie závesného tkaniva, ktoré drží zub v kostnom lôžku.

Odporúčam objednať sa s týmto problémom k zubnému lekárovi, aby vás náležite vyšetril a odporučil liečby, prípadne profesionálnu dentálnu hygienu. Zápal ďasna ani tvrdé bakteriálne povlaky nemusia byť viditeľné, napriek tomu môžu byť príčinou vášho problému.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská