Prečo moje 6 ročné dieťa škrípe zubami?

Zodpovedané
20. dec 2018

Dobrý deň,

moja 6 ročná dcéra už dlhšie v noci počas spánku škrípe zubami. Zobudím ju, aby prestala. Žiaľ, hneď ako znovu zaspí, tak škrípe zubami znovu. Cez deň si na to nepamätá. Prečo to robí?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

škrípanie zubami (odborne bruxizmus) nie je u detí ojedinelý jav (štatistiky hovoria, že 2-3 z 10 detí zatínajú alebo škrípu v noci zubami).

Najčastejšie k bruxizmu u detí dochádza vo fázach hlbokého spánku a pri strese (hnev, napätie, obavy z novej situácie - škôlka/ škola, narodenie súrodenca, atď.). Príčinou však môže byť aj nesprávny zhryz, teda stav, kedy horné a dolné zuby do seba nezapadajú. Ďalej môže ísť o reakciu na bolesť, napr. pri bolesti ucha alebo prerezávaní zubov. Hyperaktívne deti môžu častejšie trpieť bruxizmom. Vo väčšine prípadom nemá škrípanie zubov následky, niekedy však môže vyvolať bolesti hlavy, spôsobiť obrúsenie alebo lokálne odlúpenie skloviny, zvýšiť citlivosť na studené, spôsobiť bolesti tváre až ochorenie čeľustno-sánkového kĺbu. Väčšina detí z bruxizmu časom vyrastie, ústup je hlavne po výmene mliečnych zubov za trvalé. Odporúčam rodičom sledovať občas dieťa v noci a absolvovať kontroly u zubného lekára (preventívna prehliadka raz za 6 mesiacov). Je dobré dieťa pred spánkom upokojiť hudbou, spoločným čítaním knižky. V prípade vážnejších problémov zubný lekár zhotoví záhryzovú dlahu na nočné nosenie.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská