Problémy po extrakcii zuba

Zodpovedané
10. feb 2019

Dobrý večer,

dnes doobeda som bola na extrakcii zuba. Teraz po večeri mi tam zostal kúsok jedla. Jemne som sa to snažila vypláchnuť, ale moc to nejde.

Čo mi poradíte?

Ďakujem

Dobrý deň,

v deň ťahania zuba by ste ústa nemali nevyplachovať, nakoľko sa v rane po zákroku vytvára z krvi krvná zrazenina, nevyhnutná pre zahojenie.

Riedenie krvi v rane by mohlo posilniť ďalšie krvácanie a úplné vyplavenie zrazeniny môže mať za následok obnaženie kosti, čím sa hojenie skomplikuje.

V deň ťahania zubu je preto vhodné jesť kašovitú stravu, ale už deň po zákroku môžete prejsť na tuhšiu stravu. Ak sa v rane objavia belavé povlaky, neodstraňujte ich, nakoľko ide o normálny proces hojenia. Dôkladne odstraňujte nečistoty z okolitých zubov mäkkou kefkou, aby ste ranu nedráždili.

Deň po extrakcii môžete po jedle použiť dezinfekčnú ústnu vodu a tiež bylinné odvary tak, že ich len podržíte v ústach a po cca minúte vypľujete.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská