Protéza verzus mostík pri paradentóze

Zodpovedané
7. dec 2018

Dobrý večer,

mám silnú paradentózu, veľmi odhalené krčky. Dolná jednotka je už skoro vonku, drží na nitke. Druhá jednotka sa tiež kýve menej. Čo by ste mi odporúčali?

Jeden lekár mi radil vytrhať jednotky, aj zuby vzadu, ktoré nemajú kosť a dat vyťahovaciu protézu. Iný lekár mi povedal, že by mi spravil mostík s tým, že by mi vytrhol aj tie dvojky a na trojky uchytil mostík.

Keďže mám paradentózu, tak sa bojím, ako by to dopadlo. Existujú mostíky na háčiky, či sú už aj novšie?

Čo by bolo pre mňa najvhodnejšie?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

Odporúčam ešte požiadať o názor špecialistu - parodontológa, ktorý posúdi stupeň vašej paradentózy a určí liečbu.

V ľahších prípadoch liečba spočíva v dôkladnom odstránení zubného kameňa a v inštruktáži dentálnej hygieny, ktorú musíte dôsledne dodržiavať. V ťažších prípadoch odporučí parodontológ antibiotickú liečbu.
Na základe röntgenu vie ďalej posúdiť výšku alveolárnej kosti, a tým aj prognózu (životnosť a možnosť využitia) zubov, napr. spomínaných trojok.

Ak je vaša paradontóza pod kontrolou, je možné zvážiť ešte zdlahovanie predných zubov podlepením vláknom zo strany jazyka. V takom prípade nie je potrebné zuby vyťahovať. Pevným kovo-keramickým mostíkom tiež dokážete zuby zdlahovať, ale jeho hlavnou úlohou je nahradiť chýbajúce zuby a tie zatiaľ, podľa toho, čo píšete, nemáte. Mostík sa neuchytáva háčikmi ako protéza, ale nasadí a nalepí sa pevne na obrúsené zuby, pričom je dôležité, aby okraje mostíka boli ukončené nad ďasnom a aby ste si osvojili správne návyky čistenia mostíka. Protézu by som volila ako možnosť len, ak parodontológ posúdi, že predné zuby už nemožno zachrániť a trojky nie sú na uchytenie mostíka vhodné.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská